fbpx

W ostatni piątek miałam okazję uczestniczyć w nietypowym wydarzeniu. Daniel Wanke jeden z uczestników ostatniej edycji popularnego programu Top Chef i ekspert od kuchni Dalekiego Wschodu zorganizował we współpracy z LA MALLORQUINA warsztaty gotowania japońskiej zupy Ramen. Jest to danie tak popularne w kraju “Kwitnącej Wiśni” i cieszące się tak ogromnym uznaniem przez smakoszy kuchni azjatyckiej na całym świecie, że postanowiłam wziąć udział w tym szkoleniu i podzielić się z Wami moimi wrażeniami!

Cóż tu długo mówić. Daniel nie bez przyczyny uchodzi za autorytet w daniach kuchni azjatyckiej. Mieliśmy wspaniałą okazję przekonać się o tym osobiście. Jego zupa Ramen, to po prostu mistrzostwo świata! Warto było przyjechać do Katowic, żeby samemu tego doświadczyć. Trzeba przyznać, że nasz gospodarz wykazał się nie tylko kunsztem kulinarnym, ale także ogromnymi zdolnościami i zaangażowaniem w przekazaniu nam swoich umiejętności, oraz co oczywiście nie bez znaczenia, dużym poczuciem humoru. Dzięki temu atmosfera w czasie zajęć była tak lekka i przyjemna, a zarazem wciągająca, że z zaciekawieniem uczestniczyliśmy we wszystkim czego nas uczył. Sama po raz pierwszy w życiu wyrabiałam makaron, ugniatając ciasto własnymi rękami i muszę przyznać nieskromnie, że wyszło mi to całkiem dobrze. 🙂

Przygotowanie takiej zupy zajęło nam oczywiście więcej czasu niż wprawionej osobie, ale przecież nie o to chodzi. Najważniejsze jest to, że wszyscy uczestnicy takich warsztatów świetnie się bawili, ucząc się jednocześnie czegoś praktycznego. Sama mam ochotę wypróbować swoje nowe umiejętności. Postanowiłam więc zaprosić znajomych, by ocenili czego się nauczyłam. Będzie to prawdziwy test. Osobiście jednak już teraz uważam, że było warto i z pewnością wezmę udział w kolejnym takim spotkaniu.

I tu mogę już poinformować oficjalnie, że organizatorzy wraz z LA MALLORQUINA, zamierzają wkrótce przygotować wspólnie następne warsztaty. Tym razem ma to być gorąca kuchnia hiszpańska! Już robię się głodna na samą myśl.

LA MALLORQUINA znów zachwyciła

A żeby jeszcze bardziej zachęcić Was, drodzy czytelnicy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, dodam tylko, że LA MALLORQUINA przygotowała dla każdego uczestnika wspaniały podarunek. Jak wiadomo produkty tej firmy są bardzo dobrej jakości i nie wymagają szczególnego zachwalania.

Każdy uczestnik otrzymał między innymi przepiękne rękawice kuchenne z kolekcji OLAS. Bardzo stylowe i naprawdę wygodne. Wykonane z najwyższej jakości bawełny, bez żadnych chemicznych domieszek. Rękawice swoim wzorem nawiązują, tak jak i pozostałe produkty z serii OLAS do tradycyjnej kuchni chińskiej. Zaś minimalizm i prostota z jaką została zaprojektowana cała kolekcja odnieść można do wzorownictwa japońskich produktów. Z powodzeniem będą więc pasować do nowoczesnych wnętrz, jak i tradycyjnej kuchni.

W końcu przecież LA MALLORQUINA produkuje co najmniej tak dobre tekstylia, jak Daniel Wanke gotuje Ramen – po prostu Mistrzostwo Świata!

Pokaż komentarzeZamknij komentarze

Zostaw komentarz