fbpx

Urządzenie praktycznej i funkcjonalnej łazienki, nie jest prostym zadaniem. W szczególności na małej powierzchni, gdzie trzeba zadbać, aby znalazł się tam cały niezbędny sprzęt, a przy tym wnętrze było estetyczne. Przy trzymaniu się jednak kilku zasad, stworzenie przestronnego pomieszczenia nie będzie jednak problemem. Na wstępie konieczne jest uwzględnienie potrzebnej przestrzeni do swobodnego korzystania. Przy umywalce, powinna mieć minimum 100 cm x 70 cm, a przed wanną lub prysznicem 50 centymetrów.

Co się zmieści w małej łazience?

Niestety w przypadku małych pomieszczeń, problemem jest niewygoda i ciasnota, dlatego przy urządzaniu konieczne jest skoncentrowanie się na poprawnej funkcjonalności. Gdy mamy możliwość, warto ją powiększyć, przesuwając ścianę, zmniejszając na przykład salon lub sypialnię. Zmniejszenie pomieszczenia, które zazwyczaj są stosunkowo duże, nie zrobi nam różnicy, za to łazienka może tym wiele zyskać.

Mimo metrażu do 8 m2 można urządzić łazienkę funkcjonalną dla całej rodziny. Zmieszczą się w niej wszystkie potrzebne urządzenia: wanna, umywalka, toaleta i pralka. Gdy nie mamy jednak możliwości powiększenia przestrzeni, można poprawić funkcjonalność, stosując wielofunkcyjne urządzenia, między innymi wannę z zasłoną prysznicową. Często też w małych mieszkaniach, przez właścicieli wybierana jest kabina prysznicowa, pozwalająca zaoszczędzić trochę miejsca. Najczęściej też spotykamy połączenie łazienki z toaletą.

Funkcjonalne standardy łazienki

Kiedy decydujemy się na większe mieszkanie, mowa o takim mniej więcej 60 m2, mamy możliwość rozdzielenia łazienki z WC. W takich mieszkaniach są zazwyczaj dwa oddzielne pomieszczenia, jedno – większe na łazienkę oraz drugie – mniejsze, na toaletę. Pozwoli to znacznie podwyższyć standard mieszkania. Pojęcie komfortowej łazienki stosuje się w wypadku gdy pomieszczenia ma nie mniej niż 4m2, a WC 1,5 m2.

Dodatki

Pamiętaj, że jednym z najważniejszych elementów w łazience, które nie tylko ułatwiają nam codzienne czynności, ale przede wszystkim elegancko wyglądają są dodatki. Dzięki nim wnętrze nabiera jednolitego charakteru i sprawia eleganckie wrażenie. Jeżeli chodzi o dobór takich akcesoriów, warto kierować się swoim gustem. Należy jednak pamiętać, że elementy takie jak dywaniki, szlafroki czy ręczniki powinny być utrzymane w podobnej gamie kolorystycznej, aby nie wprowadzać do wnętrza poczucia kiczu.

Przy projektowaniu łazienki warto skupić się przede wszystkim na wygodzie i funkcjonalności wnętrza. Niezbędne dodatki, które przydadzą się w późniejszym korzystaniu znajdziesz na naszej stronie w zakładce – łazienka.