fbpx

Idealnie zaprojektowana kuchnia, powinna być przede wszystkim funkcjonalna oraz opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach. To właśnie wtedy będziemy w stanie pomieścić w niej wszystkie urządzenia i akcesoria, przygotować posiłki i nie zrobić w tym czasie dziesiątek kilometrów aby dojść od szafki z nożami do na przykład zlewu. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu tej przestrzeni, między innymi zasadę trójkąta oraz czym się kierować, aby kuchnia była wygodna i funkcjonalna.. Poddaj wnętrze własnej ocenie i zobacz, co ewentualnie możesz w nim zmienić.

Sposób urządzenia warto wybrać na początkowym etapie projektu. Dzięki temu wspólnie z architektem możesz dopracować go, tak, aby odpowiadał Twoim wyobrażeniom o kuchni idealnej. My jako osoby inwestujące pieniądze mamy wpływ na proporcje, układ okien czy drzwi oraz odpowiednie rozmieszczenie instalacji.

W momencie, gdy decydujemy się na gotowy projekt lub wprowadzamy się do istniejącego mieszkania czy domu, warto sprawdzić, czy zaproponowana aranżacja będzie dla nas wygodna. Najlepiej zrobić, to zanim zamówimy nowe meble i urządzenia. W przeciwnym wypadku warto zaplanować inne wykończenie. Pamiętajmy, że może się to wiązać z większymi zmianami, takimi jak układ ścian lub poszczególnych otworów na gaz czy wodę.

Zasada trójkąta

Wykorzystywana przez projektantów, wyżej wspomniana zasada polega na tym, że wierzchołki trójkąta tworzą: zlewozmywak, lodówka i kuchenka, a boki, to drogi, po których się przemieszczamy, przygotowując posiłki. Aby uniknąć pokonywania zbędnych metrów, zakłada się, że odległość między zlewem, lodówką i kuchenką nie powinna być większa niż 2 metry oraz między kuchenką a lodówką powinna wynosić do 2,7 metra.

W przypadku dużej kuchni projekt opiera się o zasadę kilku trójkątów. Wtedy pomieszczenie pomieści więcej szafek, które można wykorzystać do stworzenia wyspy pośrodku wnętrza. Można także zamontować większą ilość sprzętu AGD i znaleźć na niego kolejno nowe miejsca. Przykładem jest zamontowanie piekarnika w słupku, czyli inaczej niż tradycyjnie pod płytą gazową, nad którym można umieścić mikrofalę, w pełni zabudowując odpowiednio do wybranego rodzaju mebli.

W kuchniach zaprojektowanych w nowoczesnym stylu znajdziemy także szafki, które przeznaczone są na mini spiżarnie, a także część jadalną lub duży stół. Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją, bardzo ważne, aby sprzęty zostały ustawione w sposób, ułatwiający swobodne korzystanie. Warto przy tym pamiętać, żeby boki trójkąta nie przecinały się i nie kolidowały z innymi drogami, przykładem jest przejście z jadalni do salonu. Jeżeli zaś chodzi o ściany, długość ich nie powinna być zbyt mała, ponieważ najzwyczajniej wiąże się to z brakiem możliwości pomieszczenia wyposażenia. Posiadanie otwartej kuchni z salonem oznacza mniej ścian, obok których można ustawić szafki. O wiele łatwiej będzie temu zaradzić, gdy kuchnia posiada sąsiadującą spiżarnię, a w pomieszczeniu jadalnym mamy miejsce na kredens czy na zastawę.

Wygoda w parze z szerokością

Szerokość ma ogromny wpływ, na zagospodarowanie przestrzeni kuchni. Wąska, aby posiadać jeden rząd szafek, musi mieć minimalnie 1,8 metra, a z zabudową z dwóch stron 2,4 metra. Każde dodatkowe 10 centymetrów, daje nam możliwość większej wygody i komfortu. Należy również mieć też na uwadze, czy układ ścian i otworów pozwala na wygodne rozmieszczenie szafek. Odpowiedni odstęp oznacza, że najczęściej w odległości 60 centymetrów powinny znajdować się drzwi i okna. Trzeba się liczyć także z tym że kiedy nasza kuchnia ma dość nietypowy kształt, meble będą musiały zostać wykonane na zamówienie.

Zaprojektowanie odpowiedniej i funkcjonalnej kuchni wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wejdź na https://lamallorquina.pl/53-kuchnia i ciesz się wysokiej jakości akcesoriami.